به پایگاه اطلاع رسانی نمایندگی ورزش و جوانان بخش اسلامیه خوش آمدید

 

 

 

 

 

 

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
گنجینه ورزش های ناشناخته
     

پینت بال    paintbal

تاریخچه پینت بال

اوایل دهه ی 1970 در وزارت کشاورزی امریکا ماشین هایی وجود داشت که عقب آنها پمپی متصل بود که رنگ را به مسافت های دور پرتاب می کرد و با این وسیله ، درخت هایی که باید قطع یا هرس می شدند ،علامت گذاری می کردند.

ایده ی تبدیل این سیستم به صورت یک بازی از آن زمان آغاز شد.تکمیل نشانه روهای قابل حمل و تکنولوژی ساخت آنها تا اوایل دهه ی 1980 طول کشید که در آن زمان نشانه روها از نوع شات گان و پینت بال های مصرفی در آن از رنگ های معمولی بودند.در سال 1981 در امریکای شمالی اولین بازی به طور رسمی با 12 بازیکن مسلح به نشانه روهای بادی با هدف تسخیر پرچم شروع شد و به شکل امروزی پایه گذاری شد.

در حدود پانزده سال است که پینت بال به طور رسمی بازی میشود و 5 سال است که به کمیته بین المللی المپیک معرفی شده است تا در بازی های المپیک به عنوان ورزشی جدید وارد گردد فرم جدید پینت بال در حال بررسی درکمیته بین المللی المپیک تحت نام x-ball می باشد . از پینت بال به عنوان شطرنج زنده در جهان نام برده می شود.

ورزش پینت بال در ایران از سال 1380 بنا نهاده شد. زمین ورزشی ماتریکس مجموعه ی ورزشی انقلاب اولین زمین ایرانی ژینت بال می باشد.این زمین بزرگ ترین زمین سر پوشیده در جهان می باشد .

پینت بال در جهان امروز

به ادعای صاحب نظران صنعت پینت بال ، این ورزش اخیراً در جهان به عنوان چهارمین ورزش پُر تحرک محسوب می شود و حتی از اسنو بورد نیز جلو تر زده است .

یک آمار مختصر از ورزش پینت بال این چنین نشان می دهد:تنها در امریکا شمالی تعداد 1400 زمین پینت بال وجود دارد و تیم های فعال نیز حدود 7600 تیم می باشد . تعداد 325 لیگ مسابقه نیز در امریکای شمالی وجود دارد .

آخرین و مهمترین موضوع آنکه تعداد 175 دانشگاه در جهان مجهز به باشگاه پینت بال می باشند

زمین بازی پینت بال

1- زمین مسابقه باید زمینی صاف و هموار به ابعاد 55×33 متر و در یک منطقه بدون شیب باشد، تا میزان حوادث را کاهش داده و کاملاً به وسیله توری مورد تأیید انجمن محصور گردد تا امنیت مسابقه را تضمین نماید. در زمین بازی حداقل 25 مانع به فاصله حداقل 5/1 متر از خطوط اطراف زمین قرار می‌گیرد.خطوط اطراف زمین بازی باید به گونه‌ای کشیده شود که به وضوح قابل دیدن بوده و حداقل 5/1 متر با تور اطراف زمین فاصله داشته باشد.

2- ایستگاه پرچم حداقل 2 متر عرض داشته و در وسط مرزهای عرضی زمین قرار دارد.

3- هیچ تیمی یا بازیکنی به هیچ وجه حق ایجاد تغییر در زمین بازی را نخواهد داشت.

4- بازیکنان برای شرکت در مسابقه باید کارت شناسایی معتبر و مخصوص انجمن پینت بال ایران را داشته باشند. بازیکنان بایدبتوانند کارت شناسایی خود را در تمام مواقع ازجمله در زمین بازی ارائه دهند. هیچ بازیکنی بدون نشان‌دادن کارت شناسایی پیش از شروع بازی، اجازه شرکت در مسابقه را ندارد.

5- فقط بازیکنانی که کارت شناسایی معتبر  مربوطه و اشخاصی که دارای مجوز رسمی هستند، مجازند وارد منطقه مجاز ورزشکاران شوند

تعداد نفرات و تیمها

مسابقات این رشته ورزشی بصورت تیمی وبه تعداد 5 و7 نفره برگزار می شود درمسابقه های هفت نفره ،حداکثر تا 7 بازیکن و5 نفره حداکثر تا 5 بازیکن به عنوان بازیکن اصلی داخل زمین می گردند . تیمها می توانند درمسابقات تا 8 نفر ذخیره داشته باشند.

نحوه بازی

1- زمان بازی 20 دقیقه بوده و تیمی برنده است که موفق شود دراین مدت بدون اصابت گلوله پرچم تیم مقابل رابرداشته ودر داخل زمین خود در جایگاه مخصوص قرار دهد .

(مسابقات M هفت ) باتوجه به سناریوهای پیش بینی شده مسابقات درشکل های مختلف با نامهای cpl و spl  برگزار می گردد که زمان بازی متغیر بوده وچنانچه تیمی به امتیاز 4 دست یابد عملا برنده مسابقات خواهد بود وبازی پایان یافته تلقی می گردد.

2- برای انجام مسابقات حداقل 8 داور ویک سرداور باید حضور داشته باشند.

3- پیراهن داورها مشکی یا راه راه عمودی سفید می باشد .

4- داورها در حین بازی هیچ گونه اطلاعاتی در اختیار تیم ها نمی گذارند ، مگر در موارد مربوط به ایمنی ، اخطارها و لوازم و ملزوممات اخراجها.

5- بازیکنان هرتیم سعی می نماینددر زمان تعیین شده با همکاری وپشتیبانی یکدیگر پرچم تیم حریف را که درزمین مقابل قرار دارد تصاحب کرده وبه زمین خود بیاورند در جای مخصوص قرار دهند ومورد اصابت گلوله قرار نگیرند چنانچه هربازیکن درزمان تعیین شده مورد اصابت گلوله قرار بگیرد ازدور بازی حذف واخراج خواهد شد .

6- برنده مسابقه تیمی است که بتواند در زمان تعیین شده پرچم تیم حریف رااز زمین حریف به زمین خودی آورده ودر جای ویژه قرار دهد .

7- چنانچه در زمان تعیین شده تیمی نتواند پرچم تیم حریف را تصاحب نماید تعداد بازیکنان داخل زمین ملاک برنده بودن می باشد.

لوازم و ملزومات بازی

1- نشانه زن یا اسلحه : که بوسیله کپسول هوای فشرده کار می کند ومی تواند گلوله های ژلاتینی راپرتاب نماید .

2- گلوله ژلاتینی : این گلوله ها از مواد ژلاتینی خوراکی رنگی تهیه شده که مواد شیمیایی و سمی ندارد.

3- کلاه و لباس مخصوص

آ  : هر بازیکن می تواند از دو لایه لباس استفاده نماید ،ولی در صورتیکه رسما اعلام شود که دمای هوا زیر 10 درجه سانتی گراد است استفاده از سه لایه لباس نیز بلا مانع خواهد بود .لباس بازیکنان یک تیم می بایست یکسان بوده ونباید مانند لباس داوران سیاه وراه راه سفید داشته باشد.

ب : لباس بازیکنان شامل شلوار و پیراهن ورزشی و بدون هیچگونه پارگی و شکاف بوده و باید کاملاً مطابق سایز آنها باشد. بازیکنان نمی‌توانند  از شلوار یا پیراهن‌های ورزشی که از پارچه‌های جذاب مایعات (نمدی ) یا پارچه‌های لیز تهیه شده، استفاده کنند..

ت : بازیکنان نباید از کفش‌هایی با استوک فلزی استفاده کنند.

ث :بازیکنان می‌توانند از یک جفت دستکش با لایه محافظ استفاده نمایند.

ج : بازیکنان میتوانند  از کلاه یا محافظ سر که بیشتر از 2 سانتیمتر پائین‌تر از شانه‌ها نباشد استفاده کنند.

ح : اگر معلوم شود که بازیکنی در طی بازی از پوشش غیر قانونی استفاده کرده اخراج خواهد شد.

پینت بال یکی از انجمن های زیر مجموعه فدراسیون ورزش های همگانی است 

 

 cerling        کرلینگ   

کرلینگ

کرلینگ ورزشی تیمی و شبیه به بولینگ و بوکی می باشد که بر روی یک سطح مستطیل شکل و بسیار دقیق از یخ بازی می شود . در این ورزش دو تیم شرکت می کنند که هرکدام از این تیمها چهار بازیکن دارند . اعضای تیم بر روی زمین بازی با حرکات منظم سر می خوردند و خود را به محدوده هدف که « خانه » نامیده می شود ، نزدیک می کنند . در طول مسابقات دونفر با وسایل مخصوص ، مرتباً در داخل زمین حرکت می کنند و مسیر مسابقه را تمیز می کنند و با استفاده از ابزارهای زمانبندی وقت مسابقه را کنترل و با قضاوت صحیح ، هم تیمی های خود را در طول مسابقه یاری می کنند . ماهیت پیچیده قرار گرفتن راک ( سنگی گرانیتی که از آن برای بازی به جای توپ استفاده می شود ) بر روی یخ و همچنین انتخاب نوع ضربه موجب شده تا بعضی عنوان بازی « پنیر بر روی یخ » را به کرلینگ لقب دهند . 

تاریخچه : 
ورزش کرلینگ در اواخر قرون وسطی در کشور اسکاتلند پا به عرصه وجود گذاشت که اولین منابع مکتوب در مورد بازی با سنگ بر روی یخ مربوط به آثار پایزلی آبی ، رنفروشایر در فوریه سال 1541 می باشد . دو نقاشی ( که هر دو در سال 1565 به تصویر درآمده اند ) توسط پیتر بروگل ، کشاورزان هلندی را در حال بازی کرلینگ به تصویر می کشد . کشورهای اسکاتلند و دیگر کشورهای کوچک و کمتر توسعه یافته در طول این دوره ارتباطات بازرگانی و فرهنگی بسیاری داشته اند که همچنین به عنوان مدرکی برای تاریخچه بازی گلف هم تلقی می شود . 
در اوایل قرن شانزدهم ، بازی کرلینگ در اسکاتلند وجود داشت . باشگاه ورزشی کرلینگ با عنوان کیلسیت ، اولین باشگاه کرلینگ در جهان است که به طور رسمی در سال 1716 پا به عرصه وجود گذاشت وتا کنون هم به حیات خود ادامه می دهد . لغت کرلینگ اولین بار به طور مکتوب در مقدمه کتاب شعر « پرس » نوشته هنری آدامسون ، مورد استفاده قرار گرفت . این کلمه مشتق شده از فعل « کر » زبان اسکاتلندی می باشد که توصیف کننده یک غرش آرام می باشد (که هم ریشه فعل انگلیسی purr به معنای خُرخُر کردن می باشد ) هیأت داوری بین المللی کرلینگ به عنوان فدراسیون جهانی کرلینگ ، « پرس » در اسکاتلند قرار دارد که به عنوان کمیته باشگاه کرلینگ سلطنتی ، مادر باشگاههای کرلینگ هم شناخته می شود . این کمیته در سال 1807 تأسیس گردید . اول باشگاه کرلینگ در ایالات متحده در سال 1830 شروع به کار کرد و این بازی پیش از پایان قرن نوزدهم وارد کشورهای سوئیس و سوئد گردید . اولین مسابقات ورزش کرلینگ فقط مخصوص به زنان بود و به عنوان « جام اسکاتلندی » معروف است که بین تیمهای فالکیرک و ادینبورگ برگزار گردید . کرلینگ از سال 1998 به عنوان رشته ای در بازیهای المپیک زمستانی وارد گردید . در فوریه سال 2006 ، کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد که المپیک زمستانه سال 1924 هم به عنوان یک بازی رسمی قلمداد می گردد .

 

زمین بازی : 

زمین بازی کرلینگ بر اساس استانداردهای فدراسیون جهانی کرلینگ ، یک زمین یخی به ابعاد 5/44 در 32/4 تا 5 متر می باشد که با دقت فراوان طراحی می گردد . یخ معولاً به طور مصنوعی ساخته می شود وتوسط یخچال همواره سرد نگاه داشته می شود .لوله های سرد این یخچال در زیر سطح یخ زده قرار می گیرد . مهمترین قسمت در آماده سازی زمین ، پاشیدن قطرات آب بر روی سطح یخ می باشد . این قطرات آب « ریگ » نامیدهمی شوند که در نتیجه برخورد سنگ با این ریگها ، سنگ به سمت داخل و خارج منحرف می شود و بدین ترتیب ، سنگ شروع به حرکت چرخشی می کند . میزان چرخش سنگ در طول بازی بستگی به نوع ریگها و مدت زمان بازی قابل تغییر می باشد . سطح یخی زمین در دمای نزدیک به 5- درجه سانتیگراد نگهداری می شود . 
بر روی زمین ، حلقه هایی به پهنای 66/3 متر به عنوان محدود هدف یا خانه قرار می گیرند که در دو انتهای رنگ آمیزی می شوند.

بازیکنان : 

هر تیم 4 بازیکن با نامهای لپد ( سردسته ) ، دوم ، سوم و اسکیپ دارد . لپد یا نفر اول دو ضربه اول به سمت نیمه دیگر زمین را انجام می دهد و مراقب بازیکنان تیم دیگر می باشد . 

نفر دوم : دوم ،استونهای سوم و چهارم را پرتاب کرده و مراقب تمام بازیکنان می باشد.

نفر سوم که جایگزین هم نامیده می شود ، استونهای پنجم وششم را پرتاب می کند

  

 bays gamping       بیس جامپینگ 

بیس جامپینگ : هر جا که ساختمان ها، دکل ها و سکوهای بلندی وجود داشته باشد مطمئنا یک بیس جامپر نیز در آنجا هست. بلندترین ساختمان ها هیچ وقت از پرش بیس جامپرها در امان نیست. آنها بدون هیچ طناب محافظی می پرند و با رسیدن به سطح زمین چتر نجات خود را باز می کنند تا از مرگ نجات یابند. این ورزش هیجان انگیز خطرات بسیاری را دربر دارد. یکی از این خطرات باز نشدن چتر نجات بیس جامپر است.
خطر دیگر احتمال برخورد شدید بیس جامپر به صخره ای است که از آن می پرد. هر سال بین 5 تا 15 نفر از بیس جامپرها جان خود را از دست می دهند، برای همین این ورزش در بیشتر نقاط جهان غیرقانونی اعلام شده است .

 

  راکت بال