به پایگاه اطلاع رسانی ورزش و جوانان باغشهر اسلامیه خوش آمدید . Welcome to the website of Sports and Youth Eslamieh Garden City

 

 

 

 

 

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
معرفی شهر اسلامیه
     

 

اسلامیه

شهری است در بخش مرکزی شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی . جمعیت این شهر در سال 1390 شمسی، 6084 نفر بوده‌است. 

موقعیت

شهر اسلامیه، در ۳۴ درجه و ۲ دقیقه عرض جغرافیایی شمالی و ۵۸ درجه و ۱۳ دقیقه طول شرقی و در ارتفاع ۱۳۳۰ متری از سطح دریا قرار گرفته‌است. این شهر در ۵ کیلومتری شمال شرقی شهر فردوس و در مسیر جاده فردوس-مشهد واقع است.

نام‌گذاری

پیش از پایه‌گذاری این شهر، «باغو» (در لهجهٔ محلی، معادل باغان است که همان باغ‌ها معنا می‌دهد) معرف این محدوده بوده‌است. دلیل این نام‌گذاری این بود که در گذشته باغ‌های مردم فردوس در این محل قرار داشته و در واقع محل اقامت تابستانی اکثر آنها نیز همین باغ‌ها بوده‌است. لذا مردم فردوس نام «باغو» (باغها) را در برابر «شهر» (که همان فردوس و محل اصلی زندگی آنان می‌باشد) استفاده می‌کرده‌اند. نام«باغو» به مرور از رواج افتاد و در حال حاضر به جز عدهٔ معدودی (که اکثراً معمرین فردوسی هستند) دیگر از این نام استفاده نمی‌کنند.

پیشینه

اسلامیه در سال ۱۳۲۹ شمسی که روستایی بیش نبود، تنها دارای ۲۲۱ نفر سکنه بود. این شهر تا پیش از زلزله سال ۱۳۴۷، به صورت دو آبادی مقصودآباد و بهشت‌آباد از ییلاقات فردوس به شمار می‌رفت و جمعیت ساکن ثابت چندانی نداشت. پس از زلزله که با تخریب کامل فردوس همراه بود، یکی از علما و روحانیون بزرگ خراسان، مرحوم دانش سخنور که در آن زمان در فردوس از محبوبیت بالایی برخوردار بود، مردم فردوس را ترغیب به مهاجرت به این منطقه و ساخت شهر جدید فردوس در محل فعلی اسلامیه نمود. به این ترتیب، تعدادی از مردم فردوس به این منطقه مهاجرت کردند ولی بخش عمده مردم در محلی که در نزدیکی شهر قدیمی ساخته شده بود ساکن شدند. این اتفاق حتی از دید گزارشگران غربی هم مخفی نماند. میشل فوکو در گزارشی برای روزنامه کوریره دلاسرا به این موضوع اشاره کرده‌است. پس از این رخداد، جمعیت اسلامیه افزایش یافت به طوری که جمعیت آن در سال ۱۳۵۵ شمسی به ۳٬۷۳۱ نفر (۸۳۲ خانوار) افزایش یافت و در سال ۱۳۶۵ شمسی به ۴٬۴۶۷ نفر (۱٬۰۵۷ خانوار) رسید.

این شهر از گذشته به سبب برخورداری از باغ‌های زیبا، محل گردشگاهی اهالی فردوس به شمار می‌آمد. خیابان طویلی که آب در دو طرف آن جاری بود و چنارهای کهنسال آن را سیراب می‌کرد، زیبایی خاصی به این نقطه ییلاقی داده بود.

اسلامیه هم اکنون بصورت باغشهر بوده و  مردم آن آریایی و با لهجه فردوسی (خاص جنوب خراسان و بازمانده از دوران سامانیان(تکلم می‌کنند. دینشان اسلام است و مذهب شیعه اثنی عشری دارند.

محصولات کشاورزی و باغی

بخش عمده صادرات انار و زعفران شهرستان فردوس متعلق به اسلامیه است . پسته انگور بادام زردآلو جو گندم و محصولات علوفه ای مانند یونجه از دیگر محصولات باغی و کشاوری این شهر است .

پوشش گیاهی و جانوران

پوشش گیاهی طبیعی محل شامل کلپوره، شاه‌تره، درمنه، پودنه و گیاهان مرتعی است و جانوران وحشی از جمله گرگ، شغال، روباه، خرگوش، کبک و سینه‌سیاه در پیرامون آن زندگی می‌کنند.

  

 

آخرین بروز رسانی : 1395/03/20 09:49:33  تعداد مشاهده : 3306  نویسنده / ویرایشگر : مدیریت سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
نظر شما درباره نگارش جدید سایت چیست؟
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

 

 
کل کاربران : 200586
کاربران امروز : 35
بازدید امروز : 36
کاربران دیروز : 458
بازدید دیروز : 458
کاربران آنلاین : 7

 

پایگاه اطلاع رسانی ورزش و جوانان اسلامیه


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS